Не забравяйте да оставите мнението си в анкетата в дясно!
Уеб дизайнер (web designer) - е човека, който смиля информацията подадена от клиента и и придава в графичен вид.
Уеб разработчик (web developer) - е човека, който имплементира различни приложения в Интернет страниците.
Да обаче процеса по изграждане на една страница е много по-сложен от гореспоменатите функции на съответните звена. С бясното развитие на технологиите, задълженията на разработчици и дизайнери в процеса на разработка се преплетоха. Едва ли има професионалист в областта, който да не е изпадал в технически спорове на тема кой какво трябва да свърши.
Ако приемем, че в най краткия си вид процеса изглежда по следния начин:
1 Анализ
Анализ на подадената от клиента информация. На тази база се правят планове за изработка, дефинира се програмно и физическо (хардуерно) осигуряване, определят се цени и срокове. Първия проблем възниква тук. Чие мнение на този етап е по-важно - на разработчика, дизайнера или двамата заедно? (редакция направена по забележка от коментар 4)
2 Изработка на спецификации
На база подадените от стъпка едно планове се изработват спецификации (документация за изискванията), по които продължава по-нататък процеса!
3 Уеб дизайн
Графична подготовка на сайта, подготовка на шаблони.
Тук възниква втория проблем. Кой подготвя шаблоните (html templates), по които продължава по нататък работата? Разработчика дизайнера или двамата заедно?
4 Подготовка на съдържание
Подготовка и имплементиране на съдържанието.
5 Разработка на приложения
По подадените от т.3 и т.4 дизайн, шаблони и съдържание разработчиците внедряват кода си като трябва да запазят целостта и визията на подадените им шаблони.
6 Тестване на получения продукт
Сайта се тества за грешки.
7 Представяне на завършения продукт
Тук ако има забележки процеса се връща в етапа, на който забележките могат да бъдат отстранени.
8 Поддръжка и обновяване
Ето че макар и на пръв поглед лесен процеса по изграждане на Интернет сайт поражда въпроси относно етапи на изработката и конкретни задължения на отделните звена на екипа.
понеделник, 17 март 2008 г.
Войната уеб дизайнер уеб разработчик
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
10 коментара:
Интересна ситуация, хм.
Май най-добре да си ти е дебел врата и да си правиш всичко от-до сам, така няма да имаш тези проблеми ;)
Все пак понякога е необходима и полезна работата в екип. И затова ми се иска да чуя повече мнения.
Не забравяйте ако имате мнение по въпроса да гласувате в анкетата!
Незнам според мене има 3 варянта.
Единия е всичко до темплейта включително и него е работа на дизайнера.(но тука идва момента че трябва да знае добре какво може програмиста). втория е и двамата паралелно да работят като така най добре си изчистват недоразуменията които може да възникнат при момента на нагласа на дизайна върху кода.
третото си е твърдоглавието :D
Някои от тези функции (като първите две) не са ли за бизнес анализатора, а не за дизайнер или разработчик? Май се пропускат доста хора в този процес...
"Някои от тези функции (като първите две) не са ли за бизнес анализатора, а не за дизайнер или разработчик? "
Абсолютно си прав!
Това не е работа нито на единия нито на другия, ще нанеса редакция в поста.
По-коректно би било да попитам чие мнение е по важно при взимането на решения в етап 1!
Елементарно Уотсън!
Намира се трети човек, наречен Мениджър на проекти - той е и връзката с клиенти. Той координира двамата - дизайнера и програмиста. Той дава и асимилира информацията от клиента и дава конкретни задачи ( техническо задание ) на дизайнера/програмиста. Дизайнера, след като направи дизайна, или го реже на xHTML, или влиза четвърти човек - xHTML coder, който прави HTML темплейтите. След което идва ред на програмиста - Има точни и ясни задачи дадени от мениджъра, и темплейти от HTML coder-а / дизайнера.
Съгласна съм с manol
Пиярката къде я забравихте, веее...тя казва колко да са падингите и маржините...
Питаш ли ме как преправям чуждо PHP, как вмъквам HTML шаблони в объркани jsf-та, как качвам файлове на сървър без фтп, как редактирам правописни грешки на пиарски безсмислици, как правя предпечат от визитки до билбордове, как обяснявам на шефката на маркетинга начина, по който се слага картинка от друг файл в Уърд, питаш ли ме как се водя по трудов договор?
Гумаджия се водя...
Не знам как да си разпределите отговорностите, ама мангизите добре си поделяте. Единствената цака на сайтовете е вопиющата неграмотност. Момчета и тук в централния блог е налице жалко състояние на граматиката. А по-сериозно някак си а? Помнете от дедо си - всичкото е от това пусто нечетене на български.
Дедо ви.
"Единствената цака на сайтовете е вопиющата неграмотност."
Прав си безспорно е! Това се дължи на неграмотността на писачите не на програмистите или дизайнерите. А струва ми се ти си от тях.
От писачите - ясен представител на същата тази неграмотна пасмина. И име не можеш да напишеш друго от анонимно!
Публикуване на коментар