понеделник, 12 ноември 2007 г.

Как да се предпазим от нежелана поща?

Ако сте врял и кипял в Интернет следващата статия ще ви е повече от скучна. Ако обаче се чудите, защо писма от ваши приятели не достигат до вас, за сметка на писма приканващи ви да използвате някакъв вид услуга или продукт, тук можете да намерите няколко прости съвета за това как да улесните пребиваването си в Интернет.

Предпазването от нежелана поща започва с внимателното подбиране на местата където се регистрирате. Един прост метод да намалите риска вашата пощенска кутия да попадне в неприятелски ръце е да си направите поне две пощенски кутии. Едната да ползвате за лична кореспонденция другата да ползвате за регистрации. Може да не ви се вярва но в дългосрочен план това може да е много полезно за вас.

Проверявайте редовно и кутията за нежелана поща! Ако откриете поща, която не е предназначена за тази папка укажете изрично, че нейното място не е там! Отделете част от времето си на създаването на "бели" (желани) и "черни" (нежелани) списъци на пощенски адреси. Това може да е тромав, но е и сигурен метод, който ще задържи вашата пощенска кутия чиста.

Много Интернет потребители ползват пощенски клиенти! Те създават прекрасна възможност за управление на пристигащата поща. В случая ще дам един много прост метод за управление на пристигаща поща. Примера е за Outlook Express, като един от най-често ползваните клиенти и в него ще покажа как с няколко прости стъпки можем да организираме един приличен филтър за нежелана поща.

В този пример ще създадем правило, което проверява "Subject" на входящите писма и ако в това поле бъде намерена думата Тест123 писмото ще отива директно в "Deleted Items".

От менюто "Tools" изберете "Message Rules" -> "Mail":



Появява се следния прозорец:



След като отбележите означените полета и кликнете върху линка "contains specific words" се появява следата форма:



След като въведете текста (за дадения пример Тест123), който ако бъде намерен писмото ще бъде местено в "Deleted Items", натиснете "Add" и "Ok". Прозореца се затваря и остава да зададем в коя папка ще отива даденото писмо. Кликаме върху линка "specified" и от изскочилия прозорец избираме желаната от нас папка (за дадения пример "Deleted Items") :



Натискаме два пъти "OK", и нашето правило е създадено.

Имайте предвид, че ползвайки горния съвет можете не само да препращате нежеланата от вас поща в кошчето, но и да организирате цялата си пощенска кутия по папки.

Препоръчително, дори задължително е след всяка подобна промяна във вашия клиент да тествате настройките, за да сте сигурни, че правилото е възприето от програмата по най-добрия начин!

Блог Класация

Няма коментари: